MILANO

 

 
 
 
 
ŘÍM ANTICKÝ
Senatus Populusque Romanus
 
Svět caesarů, tribunů, praetorů, konzulů, gladiátorů, paricijů, plebejů i otroků Říma znovu ožívá.
Téměř 28. století historie Říme...
Ideje i architektura, která se ve středověku i novověku mnohokrát reinkarnovala do moderních stavebních stylů, slohů a forem. Vše začíná v Římě.
My zy začneme u Circa Maxima, abychom pod Palatinem minuli císařská fóra a ukázali si, jak naši antičtí předkové bydleli, jak se bavili, jak nakupovali, kde se soudili a vyznávali svá božstva. Ukážeme si místa zasedání senátu, včetně toho, kde zavraždili Gaia Julia Caesara, projdeme se po nejstarším římském mostě, shlédneme nejstarší divadlo a mimo jiných nevynecháme ani Pantheon, rafinovaně skrytý Dominiciánův stadion nebo mauzolea císařů Hadriana a Augusta. 

 

ODKAZ VISCONTIŮ A SFORZŮ 

 

Miláno - druhé největší město Itálie, město módy, da Vinciho, opery, moderní architektury... To všechno platí, ale možná by vůbec platit nemuselo, nebýt důležité éry, kdy nad děním ve městě a v širokém okolí nesmlouvavě bděli příslušníci rodů Visconti a Sforza. 

Zvu vás na exkurzi za nejvýznamnějšími památkami hlavního města Lombardie.

Podíváme se na architektonické realizace světoznámého Donata Bramanteho, posvítíme si na to, co ve městě založila Beatrice della Scala, vypravíme se na Poslední večeři, setkáme se Michelangelem, Giuseppem Garibaldim, nebo králem Viktorem Emanuelem II., projdeme hrad castello Sforzesco a první nákupní galerii na světě, mineme La Scalu a nahlédneme také do druhé největší gotické katedrály na světě s hrobem patrona města sv. Karla Boromejského. 

 

 

MILANO ANTICKÉ 

 

Přesto, že Milano je druhým největším městem Itálie, hned za Římem, opravdu jen málo kdo jej, narozdíl od hlavního města, spojuje s antickou historií a antickými památkami. A to i přesto, že Mediolanum, jak se Milano původně nazývalo, už na konci 3. století před Kristem dobyli Římané a na konci 3. století našeho letopočtu se díky císaři Diokleciánovi dokonce stalo hlavním městem západní Římské říše.

Pojďte si projít lombardskou metropoli a podívat se na ni z naprosto jiné perspektivy, z pohledu zaniklého antického města. Pátrejte po fóru, decumanu i cardu maximu, Herculových lázních, antickému divadlu, circu nebo aréně.

 

 

VE ŠLÉPĚJÍCH DA VINCIHO 


I když Leonardo di ser Piero pocházel z centrální části Toskánska a své dětství a mládí prožil ve Florencii, město ovládané příslušníky rodu Medici jej nikdy nedokázalo náležitě ocenit a docenit a proto není divu, že když přišla nabídka milánského vévody Lodovica II. Sforzy, zvaného Il Moro, mladý, tehdy 30letý všeuměl ani na chvíli neváhal a přesunul se plný očekávání a nápadů do hlavního města Lombardie.

Zde pochopitelně zanechal celou řadu stop. 

Zajímat nás bude nejnom fenomén Poslední večeře, včetně různě po světě rozesetých kopií. Ukážu vám, kde se náchází dům, v němž ve městě žil a vinice, kterou pečlivě obdělával, na kterých stavbách pracoval jako architekt, kde jako dekoratér, které jeho smělé návrhy bohužel Milánští nerealizovali. 

 

 

MILANO MUSICALE 

 

Mezi různými odkazy, s nimiž je Milano spojováno, vyniká hudba. Na vrcholu všeho stojí dva pojmy: La Scala a Verdi. A oba k sobě navíc neodmyslitelně patří. Giuseppe Verdi sice nepocházel z Milána a dokonce ani z Lombardie, ale v Miláně, kam přišel v roce 1832 studovat hudbu, už zůstal po téměř celý svůj život a slavná La Scala byla místem nejen premiérových uvedení celé řady jeho oper, ale také místem, kde si našel svou druhou manželku. 

Nechte si ukázat Milano Giusepe Verdiho, od konzervatoře, která dnes nese jeho jméno, přes legendární operní dům až po místo mistrova posledního odpočinku. Dozvíte se ale mnohem více o hluboké milánské hudební tradici, stejně jako o dalších významných osobnostech města, a často o Verdiho kolezích, Amilcare Ponchiellim, Pietru Mascagnim, Arturu Toscaninim nebo Giacomo Puccinim.

 

 

MILÁNSKÁ MODERNA 

Ve stínu nejvyššího italského mrakodrapu...

 

Moderní evropské velkoměsto 21. století. To je příměr, který k centru Lombardie naprosto přesně sedí. 

I když byly doby, kdy se Miláňané architektonických výstřelků báli, a tak třeba odmítli velmi progresivní návrh Leonarda da Vinciho na dostavbu místního dómu, s koncem 19. století se situace začala radikálně měnit. Bodem zlomu byla Mengoniho elegantní obchodní pasáž Galleria Vittorio Emanuele II, na jejíž progresivitu pak mohli navázat architekti druhé poloviny 20. století, kteří v rámci poválečné obnovy začali vztyčovat první italské mrakodrapy. 

V této tradici se panorama města výrazně mění i teď, s příchodem nového milénia, a tak vás mohu vzít na okruh, kde budete žasnout nad novými milánskými projekty Zahy Hadid, Daniela Liebeskinda nebo progresivních studií Pelli Architects a Kohn Pedersen Fox, díky nimž vyrostla futuristická čtvrť, jejíž součástí je též tzv. bosco vertiacale - svíslý les.

 

 

MILANO FASHION 

 

Milano je trendy, Milano letí, Milano je IN, Milano nikdy nevyjde z módy!

Ta v něm hraje prim už od konce 19. století a v roce 1913 její prapor založením firmy pozvedli Fratelli Prada - bratři Pradovi. 

Podíváme se, co chystají, vypravíme se po stopách slavného Fashion weeku, mrkneme na muzeum módy, nahlédneme do Armaniho divadla, zjistíte, co je to Quadrilateral a při korzování městem Vám ukážu ty nejrušnější a nejvyhledávanější nákupní třídy a ulice.

Uvidíte takovou četnost a koncentraci top módních značek, až Vám budou oči přecházet. Dolce & Gabana, Exté, Ferragamo, Gucci, Miu Miu, Missoni, Trussardi, Versace, Louis Vuitton, Valentino.... Stačí? 

 

 

MILÁNSKÉ OSOBNOSTI 

 

Na Milano se dá dívat mnoha různými způsoby. Například skrz jednotlivé historické epochy, přes architektonické styly a nebo třeba také s pomocí jednotlivých oborů lidské činnosti. 

My se tentokrát do ulic severotalského velkoměsta vydáme pátrat po výrazných personách a osobnostech, které se do jeho tváře nejrůznějšími formami zapsaly. 

Nechte si ukázat, kde žila milenka milánského vévody Lodovica II. Sforzy Cecilia Galerani, známá jako Dáma s hranostajem, podívejte se, kde žil císař Diocletianus nebo polní maršál Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče, prozradím, kde byl popraven Benito Mussolini a zaměříme se i na Napoleona, slavného malíře Giuseppe Arcimbolda, patrona města sv. Ambrože, podnikatele Gaspare Campariho nebo i na slavná fotbalová jména, mezi něž patří Ronaldo, Lothar Matthäus nebo Marek Jankulovski.

 

 

MILANO ŽIDOVSKÉ 

Mladá historie prastarého náboženství

 

Ač se to v Itálii může zdát jako věc neskutečná, židovská historie Milána je poměrně novou záležitostí. I když se tu izrealitští obchodníci objevují už v římských dobách, vždy se usazovali jen v okolí města, o což se i později ve středověku svými zákazy a nařízeními starali i příslušníci vládnoucích rodů Visconti a Sforza. A tak se silné židovské komunity vytvotily například v Monze, Lodi nebo vzdálenější Mantově.

Poté, co jisté uvolnění přinesl Napoleon, došlo k pádu restrikcí se sjednocením Itálie a milánská židovská komunita tedy vznikla až v roce 5626, tedy 1866 občanského kalendáře.

Pojďte objevovat Miláno židovské. Podívejte se na hlavní synagogu se slavnými vitrážemi s hebrejskými motivy a zjistěte, kde narazíte na mikve, jak se v Lombardii jí kosher a kde můžete vidět chanukii. Prozradím, co mají s židovstvím společné dvě slavné milánské knihovny Biblioteca Ambrosiana a Biblioteca Nazionale Braidense nebo milánský dóm a podívejte se též na působivý památní šoa zvaný Binario 21.

A víte, jak vypadá moderní milánská židovská čtvrť?

 

...příběhy v souvislostech.